يكشنبه 15 اسفند 1395 بیماران دیابتی ، بشقاب غذای خود را سه قسمت کنید

بشقاب خود را تقسیم‌بندی کنید
از قاعده سه‌بخشی برای هر بشقاب غذا استفاده کنید تا به یک وعده غذایی سالم و خوشایند برسید. این روش برای کاهش وزن به شما کمک می‌کند و باعث می‌شود کنترل دیابت را نیز در دست بگیرید. راه آن‌هم ساده است؛ مصرف بیشتر غذاهای غیرنشاسته‌ای. برای این کار باید ابتدا یک خط وسط بشقابتان بکشید و یک نیمه را با سبزی پر کنید؛ سبزی‌هایی مثل اسفناج، بروکلی، هویج و لوبیا سبز. در مرحله بعد، نیمه باقیمانده بشقاب را به دو بخش تقسیم کنید؛ نصف آن را به غذاهای نشاسته‌دار مثل سیب‌زمینی، برنج، ماکارونی و نان‌هایی که از غلات کامل پخته شده‌اند، اختصاص دهید. در بخش آخر نیز گوشت یا پروتئین قرار دهید. در کنار این بشقاب کامل، می‌توانید نزدیک به 200 گرم شیریا ماست  کم‌چرب میل نمایید یا نصف فنجان میوه داشته باشید. در این روش، سبزی‌هایی نوش‌جان می‌کنید که تأثیر بسیار کمی روی قندخون شما می‌گذارد. گوشت و پروتئین‌ها نیز اندکی قندخون را بالا می‌برد، اما غلات و غذاهای نشاسته‌ای قندخون شما را کاملاً بالا می‌برند.

 ورزش کنید
ورزش در 3 جلسه ١٠ دقیقه‌ای به اندازه یک جلسه 30 دقیقه‌ای موثر است. پس ورزش را به زمانی دور که وقت کافی در اختیار دارید، موکول نکنید. باید با برقراری حد تعادل میان زمان ورزش کردن، ورزش‌های کششی و ورزش‌های هوازی ، سطح قندخون خود را کنترل کنید. فشارخون و سطح کلسترول را کاهش دهید و استرس را از میان بردارید.

 

توان بدنی‌تان را افزایش دهید
درست است که تمام ورزش‌ها برای شما مفید هستند، اما ورزش‌هایی که روی قدرت بدنی کار و شما را مجبور به وزنه زدن می‌کنند، به این دلیل که از تحلیل عضلانی جلوگیری می‌کنند، گزینه مناسب‌تری برای شما هستند. در نظر داشته باشید که تحلیل عضلانی به چاقی نیز ختم می‌شود و چاق شدن، سم زندگی با دیابت است. تحقیقات نشان داده‌اند که بلند کردن وزنه می‌تواند استفاده بدن از انسولین و قندخون بالا را بهبود بخشد.

تعداد بازديد اين صفحه: 48553
تعداد بازديد کنندگان سايت: 26994560 تعداد بازديد زيرپورتال: 77711 اين زيرپورتال امروز: 46 سایت در امروز: 5783 اين صفحه امروز: 17